Wilson Pro Staff 97 v14 Roland Garros
Regular price
SGD 459.00
Sale
Price quoted is for unstrung racket. Stringing options can be added here- https://tennishub.com/products/strings-for-new-racket-purchases-only
NOTE: This racket does not come with a cover.
Night sessions are one of the things that make the Roland-Garros tournament iconic. Inspired by the colors and feel of moonlit matches, this limited-edition version of the Pro Staff 97 V14 echoes the elegance of the stadium grounds. Designed with Paradigm Bending technology to optimize the bending profile between the shaft and hoop, this racket offers precision and pinpoint control. We arranged the double braid at 45-degree angles, allowing the frame to breathe more upon impact. This increases dwell time while maintaining the stability responsible for the classic Pro Staff feel.
| Age Group | Adult |
|---|---|
| Balance | 310 mm |
| Headsize | 626 sq cm / 97 sq inch |
| Racket Headsize Category | Midplus (96 - 106 sq inch) |
| Racket Length | 685 mm / 27 inch |
| Unstrung Weight | 315 g / 11.1 oz |
| Stiffness | 66 |
| String Pattern | 16 mains x 19 crosses |
| Beam Width | 21 mm |
| Composition | Graphite |
| Recommended Tension | 50-60 lbs |