Wilson Clash 100L v3 Roland Garros 2026
Regular price
SGD 399.00
Sale
Price quoted is for unstrung racket. Stringing options can be added here- https://tennishub.com/products/strings-for-new-racket-purchases-only
NOTE: This racket does not come with a cover.
Inspired by Parisian elegance, Wilson's Clash 100L V3 Roland-Garros 2026 tennis racket takes style cues from the intricate ironwork of French architecture and the splendor of the stadium grounds. This performance racket is designed for a mix of power, consistency and control that lets players of all levels play their best tennis. Its blend of flexibility, stability and comfort deliver a feeling unlike any other, and its enhanced forgiveness makes everywhere feel like the sweet spot. Agiplast plant-based bumper, grommets and end cap incorporate sustainable components for a reduced environmental footprint, while the new Click & Go bumper system makes replacement quick and easy.
| Age Group | Adult |
|---|---|
| Balance | 315 mm |
| Headsize | 645 sq cm / 100 sq inch |
| Racket Headsize Category | Midplus (96 - 106 sq inch) |
| Racket Length | 685 mm / 27 inch |
| Unstrung Weight | 280 g / 9.9 oz |
| Stiffness | 54 |
| String Pattern | 16 mains x 19 crosses |
| Beam Width | 24.5 mm |
| Composition | Graphite |
| Recommended Tension | 50-60 lbs |