Wilson Blade 98 Pro 16x19 v10
Regular price
SGD 409.00
Sale
Price quoted is for unstrung racket. Stringing options can be added here- https://tennishub.com/products/strings-for-new-racket-purchases-only
NOTE: This racket does not come with a cover.
Wilson's Blade performance tennis rackets deliver perfect control to dominate in big moments. For the 10th edition of this iconic franchise, we've elevated the design for the modern player, incorporating insights from nine generations of innovation. The Blade 98 Pro 16x19 V10 comes with an open string pattern that generates greater capacity for power and spin. The braided composition improves the flex of the racket to produce enhanced feel and control. It comes in a Championship Green color that's sure to pop on court.
| Age Group | Adult |
|---|---|
| Balance | 325 mm |
| Headsize | 632 sq cm / 98 sq inch |
| Racket Headsize Category | Midplus (96 - 106 sq inch) |
| Racket Length | 685 mm / 27 inch |
| Unstrung Weight | 305 g / 10.8 oz |
| Stiffness | 61 |
| String Pattern | 16 mains x 19 crosses |
| Beam Width | 21.5 mm |
| Composition | Graphite |
| Recommended Tension | 50-60 lbs |