Wilson Blade 98 18x20 v10
Regular price
SGD 409.00
Sale
Price quoted is for unstrung racket. Stringing options can be added here- https://tennishub.com/products/strings-for-new-racket-purchases-only
NOTE: This racket does not come with a cover.
Wilson's Blade performance tennis rackets deliver perfect control to dominate in big moments. For the 10th edition of this iconic franchise, we've elevated the design for the modern player, incorporating insights from nine generations of innovation. For the Blade 98 18x20 V10, we raised the beam height in the upper hoop by 1mm to create a subtle taper that improves racket head stability and injects a dose of effortless power for extra aggression. We also updated the layup to deliver an industry-leading 3 degrees of torsional stability while maintaining Blade's signature feel. The closed string pattern further enhances control and responsiveness, and the Championship Green color is sure to pop on court.
| Age Group | Adult |
|---|---|
| Balance | 320 mm |
| Headsize | 632 sq cm / 98 sq inch |
| Racket Headsize Category | Midplus (96 - 106 sq inch) |
| Racket Length | 685 mm / 27 inch |
| Unstrung Weight | 305 g / 10.8 oz |
| Stiffness | 61 |
| String Pattern | 18 mains x 20 crosses |
| Beam Width | 21.5 / 21.5 / 20.5 mm |
| Composition | Graphite |
| Recommended Tension | 50-60 lbs |