Head Boom Team 2026
Regular price
SGD 289.00
Sale
SGD 409.00
Price quoted is for unstrung racket. Stringing options can be added here- https://tennishub.com/products/strings-for-new-racket-purchases-only
NOTE: This racket does not come with a cover.
Endorsed by Coco Gauff and Lorenzo Musetti, the BOOM series is more lifestyle-focused players who enjoy the fun and social side around tennis, but the rackets also come with the latest performance technologies to enhance the powerful touch. Hy-Bor, a material mix that is mainly used in the high-tech aerospace industry, has been added to the shaft to improve the perceived stability and solid impact feel. Auxetic 2.0 technology ensures a more connected feel to the ball. The beam, string pattern and grommet sets are designed to enhance the power of a racket that comes in a vibrant blue inspired by HEAD’s iconic ski racing collection.
| Age Group | Adult |
|---|---|
| Balance | 340 mm |
| Headsize | 690 sq cm / 107 sq inch |
| Racket Headsize Category | Oversize (107 - 115 sq inch) |
| Unstrung Weight | 260 g / 9.2 oz |
| Stiffness | 62 |
| String Pattern | 16 mains x 19 crosses |
| Beam Width | 26 mm |
| Composition | Graphite |
| Recommended Tension | 48-57 lbs |