Head Boom Pro 2026
Regular price
SGD 309.00
Sale
SGD 479.00
Price quoted is for unstrung racket. Stringing options can be added here- https://tennishub.com/products/strings-for-new-racket-purchases-only
NOTE: This racket does not come with a cover.
Endorsed by Coco Gauff and Lorenzo Musetti, the BOOM series is for more lifestyle-focused players who enjoy the fun and social side around tennis, but the rackets also come with the latest performance technologies. Hy-Bor, a material mix that is mainly used in the high-tech aerospace industry, has been added to the shaft to improve the perceived stability and solid impact feel. Another new technology is Auxetic 2.0 technology, which offers a more connected feel to the ball, while the beam, string pattern and grommet sets enhance the power. The modern, vibrant blue design is inspired by HEAD’s iconic ski racing collection; there’s also something thrilling about playing tennis with the BOOM PRO 2026.
| Age Group | Adult |
|---|---|
| Balance | 310 mm |
| Headsize | 630 sq cm / 98 sq inch |
| Racket Headsize Category | Midplus (96 - 106 sq inch) |
| Racket Length | 685 mm / 27 inch |
| Unstrung Weight | 310 g / 10.9 oz |
| Stiffness | 64 |
| String Pattern | 16 mains x 19 crosses |
| Beam Width | 22 mm |
| Composition | Graphite |
| Recommended Tension | 48-57 lbs |