Head Boom MP UL 2026
Regular price
SGD 289.00
Sale
SGD 409.00
Price quoted is for unstrung racket. Stringing options can be added here- https://tennishub.com/products/strings-for-new-racket-purchases-only
NOTE: This racket does not come with a cover.
Boost your power, confidence and fun with the BOOM ALTERNATE MP UL. Endorsed by Coco Gauff and Lorenzo Musetti, the BOOM series is more lifestyle-focused players who enjoy the fun and social side around tennis, but the rackets also come with the latest performance technologies to enhance the powerful touch. Hy-Bor, a material mix that is mainly used in the high-tech aerospace industry, has been added to the shaft to improve the perceived stability and solid impact feel. For optimal power and touch, a new AI string pattern was created using artificial intelligence, along with subjective feedback from players. The Auxetic 2.0 technology ensures a more connected feel to the ball while the beam and grommet sets are designed to enhance the power and the directional drilling provides extra touch and comfort.
| Age Group | Adult |
|---|---|
| Balance | 330 mm |
| Headsize | 645 sq cm / 100 sq inch |
| Racket Headsize Category | Midplus (96 - 106 sq inch) |
| Racket Length | 685 mm / 27 inch |
| Unstrung Weight | 255 g / 9.0 oz |
| Stiffness | 62 |
| String Pattern | 16 mains x 19 crosses |
| Beam Width | 24 mm |
| Composition | Graphite |
| Recommended Tension | 48-57 lbs |