Wilson Blade 100UL v10
Regular price
SGD 399.00
Sale
Price quoted is for unstrung racket. Stringing options can be added here- https://tennishub.com/products/strings-for-new-racket-purchases-only
NOTE: This racket does not come with a cover.
Wilson's Blade performance tennis rackets deliver perfect control to dominate in big moments. For the 10th edition of this iconic franchise, we've elevated the design for the modern player, incorporating insights from nine generations of innovation. The lightest, most maneuverable racket in the V10 series, the Blade 100UL is the ideal model for transitioning junior players. It comes with X-Loop technology geometry in the shoulders for a unique feel and stability that make a Blade a Blade. The open 16x19 string pattern helps players generate power and devastating spin. It comes in a Championship Green color that's sure to pop on court.
| Age Group | Adult |
|---|---|
| Balance | 330 mm |
| Headsize | 645 sq cm / 100 sq inch |
| Racket Headsize Category | Midplus (96 - 106 sq inch) |
| Racket Length | 685 mm / 27 inch |
| Unstrung Weight | 285 g / 10.1 oz |
| Stiffness | 65 |
| String Pattern | 16 mains x 19 crosses |
| Beam Width | 22 mm |
| Composition | Graphite |
| Recommended Tension | 50-60 lbs |