Wilson Blade 100 v10
Regular price
SGD 409.00
Sale
Price quoted is for unstrung racket. Stringing options can be added here- https://tennishub.com/products/strings-for-new-racket-purchases-only
NOTE: This racket does not come with a cover.
Wilson's Blade performance tennis rackets deliver perfect control to dominate in big moments. For the 10th edition of this iconic franchise, we've elevated the design for the modern player, incorporating insights from nine generations of innovation. This racket comes with X-Loop technology geometry in the shoulders for a unique feel and stability that make a Blade a Blade. Its slightly heavier frame and open 16x19 string pattern help advanced players generate power while providing ready access to devastating spin. It comes in a Championship Green color that's sure to pop on court.
| Age Group | Adult |
|---|---|
| Balance | 320 mm |
| Headsize | 645 sq cm / 100 sq inch |
| Racket Headsize Category | Midplus (96 - 106 sq inch) |
| Racket Length | 685 mm / 27 inch |
| Unstrung Weight | 300 g / 10.6 oz |
| Stiffness | 61 |
| String Pattern | 16 mains x 19 crosses |
| Beam Width | 22 mm |
| Composition | Graphite |
| Recommended Tension | 50-60 lbs |