Head Squared
Regular price
SGD 289.00
Sale
SGD 399.00
Price quoted is for unstrung racket. Stringing options can be added here- https://tennishub.com/products/strings-for-new-racket-purchases-only
NOTE: This racket does not come with a cover.
The SQUARED is so innovative it has established a new category in the market: an ultra-low balance racket for players of all levels and ages wanting the perfect fusion of power and comfort. Squared delivers power², maneuverability² and comfort². This is the most head-light racket HEAD has ever produced; it has a superb pick-up feel and it’s easy to maneuver, letting you swing big with confidence to execute a clean and precise technique. Proven to reduce muscle activity during swings, the SQUARED is particularly suitable for players who are looking for an arm-friendly racket. While most racquets only have one tube, the SQUARED is made with cutting-edge dual tube technology. The outer tube is made from Toray’s ToraycaTM T800S carbon fiber and gives you power while the inside tube is filled with foam to maximize comfort, arm-friendliness and crisp impact feel.
HEAD have listened to what players want from their rackets. Take a big swing with a racket that has HEAD’s most powerful 16x18 string pattern, along with directional drilling that enhances the comfort and crisp impact feel. Inspired by the automotive and bike industries, the SQUARED comes in a modern, fashionable gray. For an even more exclusive look, there is a hologram effect that makes the gray more sophisticated and flips from magenta to teal.
| Age Group | Adult |
|---|---|
| Balance | 295 mm |
| Headsize | 645 sq cm / 100 sq inch |
| Racket Headsize Category | Midplus (96 - 106 sq inch) |
| Racket Length | 685 mm / 27 inch |
| Unstrung Weight | 295 g / 10.4 oz |
| Stiffness | 60 |
| String Pattern | 16 mains x 18 crosses |
| Beam Width | 23/25/24 mm |
| Composition | Graphite |
| Recommended Tension | 48-57 lbs |